ODWOŁANE Walne Zebranie 21 marca

W związku z informacjami o rozprzestrzeniającym się w Polsce koronawirusie, zaleceniami rządu, ale przede wszystkim w trosce o zdrowie nas wszystkich: Członków Stowarzyszenia, Naszych Podopiecznych, ODWOŁUJEMY walne zebranie, które miało się odbyć 21 marca.
O nowym terminie będziemy informować, jak sytuacja się uspokoi.
Dużo zdrowia dla Wszystkich.

odwołane

Dzień Diabetyka 2019 – wycieczka do Centrum Bajki w Pacanowie

W ubiegły weekend Podopieczni naszego Stowarzyszenie świętowali Dzień Diabetyka. Wspólnie pojechaliśmy na wycieczkę autokarową do Centrum Bajki w Pacanowie. Bawiliśmy się bajecznie.

Wzięliśmy udział w warsztatach pt. Wybuchowa nauka. Dowiedzieliśmy się z czego składa się powietrze, że jajko można usmażyć lodem oraz, że bananem możemy wbijać gwoździe. Z uwagą słuchały nie tylko dzieci, ale również ich rodzice, zwłaszcza, gdy nasz naukowiec przeszedł do tematu kuchni molekularnej. Molekularne lody malinowe, były palce lizać. Do kolejki po taką gałkę ustawiła się natychmiast uradowana gromadka.

Wystawa Bajkowy Świat oczarowała nas. Dla dzieci to był magiczny las z bohaterami z bajek, dla nas – dorosłych, powrót do dzieciństwa. Sami również zaskoczyliśmy panią animatorkę. Przy magicznym kwiecie paproci rozmawialiśmy czym jest szczęście. Padły mądre i dojrzałe słowa. Dla nas szczęście to zdrowie, brak chorób, spokojny sen. Ale i tak najwięcej radości mieli młodzi odkrywcy, którym udało się znaleźć w nosie smoka jego smarki i zaskoczone mamy znajdując rzekę pełną węży skarpetkowych, które w końcu odnalazły się po praniu.

Zanurzyliśmy się również w świat skandynawski legend i opowieści w Krainie Soria Moria. Miało być strasznie, a było strasznie fajnie. Dowiedzieliśmy się, że dzięki dobrej współpracy możemy sprowadzić wiosnę, uciec Trollom oraz otworzyć magiczne drzwi.

W Małym Teatrze oglądnęliśmy spektakl pt. „Mała syrenka”, a po nim mieliśmy możliwość animowania marionetki – wcale nie było to łatwe zadanie. Zgromadzeni w małej, przytulnej salce, bez foteli i krzeseł, leżeliśmy na miękkiej podłodze, wczuliśmy się w oglądaną historię i przeżywaliśmy ją wraz z bohaterami.

Wyjazd dla niektórych był za krótki. Cieszą nas nawiązane znajomości i rodzące się przyjaźnie, zwłaszcza naszych nowych Członków Stowarzyszenia. Widzimy, że utrzymujecie ze sobą kontakt również poza spotkaniami w Stowarzyszeniu, wiemy, że wspieracie się wzajemnie.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia następnym razem.

Zarząd Stowarzyszenia

« 1 z 2 »

14 listopada – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Dziś 14 listopada  –  Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, dlatego wszystkich Diabetykom, tym dużym, a w szczególności tym najmłodszym, ich najbliższym, życzymy wytrwałości i cierpliwości w codziennych zmaganiach z tą słodką chorobą. Dbajcie o siebie!

W tym roku Światowy dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest pod hasłem: RODZINA I CUKRZYCA: Cukrzyca: chroń swoją rodzinę

Czy wiecie dlaczego 14 listopada jest świętowany przez Diabetyków? To właśnie 14 listopada 1891 roku urodził się Frederick Banting, naukowiec, który wraz z Charlesem Bestem, odkrył w 1922 roku insulinę, a rok później otrzymał za to Nagrodę Nobla. Dlatego w ten dzień staramy się zwrócićświatowy-dzień-walki-z-cukrzycą uwagę świata na tę chorobę.

Informacja o kwocie 1% podatku

Dzień dobry,
Pragniemy poinformować, że otrzymaliśmy zestawienie z Urzędu Skarbowego o kwotach 1 % podatku przekazanego na rzecz Podopiecznych Stowarzyszenia.

Osoby, które mają udostępnione konto naszego Stowarzyszenia na indywidualną zbiórkę 1%, zachęcamy do kontaktu telefonicznego (660 670 510) lub osobistego w celu uzyskania informacji o zebranej kwocie.
Pozdrawiamy,
Zarząd Stowarzyszenia

TREG – innowacyjna metoda polskich naukowców dostępna komercyjnie dla pacjentów

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem przesłanym do Stowarzyszenia w związku z dopuszczeniem  komercyjnie dla pacjentów (za pełną odpłatnością)   TREG – nowatorskiej metody leczenia cukrzycy typu I.

poltreg

Szansa dla osób ze zdiagnozowaną cukrzycą typu I

Innowacyjna metoda polskich naukowców

 TREG – nowatorska metoda leczenia cukrzycy typu I – zaczyna być dostępna dla pacjentów. Dzięki wynalazkowi polskich naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dzieci i młodzież z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu I mają szansę na znaczną poprawę jakości życia. Do terapii nie można jednak zakwalifikować każdego pacjenta.

W opatentowanej przez polskich naukowców metodzie TREG, pobiera się własne komórki (limfocyty T regulatorowe) chorego, namnaża je w laboratorium i ponownie podaje pacjentowi. Zwiększając liczbę komórek Tregs w organizmie, osoby cierpiące na cukrzycę typu I mają szansę na chociażby częściowe zachowanie funkcji trzustki. To bardzo ważne, ponieważ własna insulina jest wydzielana w sposób precyzyjny i chroni lepiej niż najnowocześniejsza pompa insulinowa.

Do kogo jest skierowana nowoczesna terapia?

Metoda TREG jest postępem w leczeniu choroby, jednak – aby zostać zakwalifikowanym do nowoczesnej terapii – pacjenci muszą spełniać szczególne kryteria. Z uwagi na to, że terapia metodą TREG nie regeneruje wysp trzustkowych, a jedynie zabezpiecza funkcjonujące jeszcze wyspy przed zniszczeniem, leczenie rozpoczyna się od znalezienia właściwego pacjenta, u którego proces autoimmunologiczny nie zniszczył całkowicie trzustki. Zwykle oznacza to, że granica czasu, w której można przyjąć chorego do terapii, wynosi około dwa miesiące od rozpoznania cukrzycy typu I. Potem pula żywych wysp trzustkowych jest już zbyt mała, aby pozyskać wystarczającą ilość limfocytów T regulatorowych i osiągnąć pożądane rezultaty terapii.

Leczeniem objęci mogą zostać pacjenci do 18 roku życia, ale tylko pod warunkiem, że funkcja ich trzustki została zachowana w co najmniej 20-30%. Do terapii nie mogą zostać zakwalifikowani pacjenci poniżej 30 kg, ponieważ od tak małych dzieci nie można by było pobrać wystarczającej ilości krwi. Polscy naukowcy szacują, że spośród ok. 2 tys. nowo zdiagnozowanych pacjentów rocznie, kilkaset osób kwalifikowałoby się do podania leku komórkowego TREG.

Jakie są efekty leczenia metodą TREG?

Terapia TREG pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na podawaną insulinę. Część pacjentów ma przedłużony tzw. honeymoon, czyli okres, w którym w ogóle nie potrzebują insuliny. To co najbardziej cieszy polskich naukowców, to wydzielanie własnej insuliny przez pacjentów nawet pięć lat po leczeniu. Nawet po tak długim okresie, u pacjentów, którzy otrzymali te komórki, nadal obserwowany jest wyrzut własnej insuliny po posiłku. Jest to dowód, że trzustka wciąż działa. Nie jest on tak wysoki jak u zdrowego człowieka, ale jest znaczący. Dla pacjenta chorego na cukrzycę ma to ogromne znaczenie, ponieważ nawet jeżeli już przyjmuje insuliny w zastrzykach, to dodatek jego własnej insuliny z trzustki pozwala na znacznie dokładniejszą kontrolę poziomu glukozy we krwi, co zabezpiecza go przed powikłaniami. Te niestety są nieuchronne – w ciągu lat trwania choroby u pacjenta pojawią się problemy ze wzrokiem, nerkami czy z układem krążenia. Tylko własna insulina pacjenta – nawet jej niewielkie ilości – pozwoli mu odwlec wystąpienie tych powikłań na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Dzięki innowacyjnej terapii TREG, polscy naukowcy walczą o dobrą jakość życia pacjenta w przyszłości.

Aktualnie prowadzimy działania mające na celu dotarcie do jak największej liczby małych pacjentów, których można na obecnym etapie włączyć do terapii. Wiemy, że spośród zgłaszających się tylko 1 pacjent na 4 kwalifikuje się do leczenia metodą TREG, dlatego tym bardziej należy walczyć o tych, którzy jeszcze mogą coś zyskać i podnieść jakość swojego życia. – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Trzonkowski, współtwórca metody TREG, kierownik Katedry i Zakładu Immunologii Medycznej GUMed i współzałożyciel spółki POLTREG, zajmującej się rozwojem i komercjalizacją opatentowanej Metody TREG.

Obecnie metoda TREG zaczyna być dostępna komercyjnie dla pacjentów w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, gdzie prowadzona jest w modelu „Hospital Exemption”. Oznacza to, że leczenie jest oferowane jeszcze przed rejestracją centralną, na podstawie statusu ATMP (Advanced Therapy Medicinal Products), przyznanego przez Europejską Agencję Leków. Terapia prowadzona jest przy pełnym wsparciu zaplecza szpitalnego, wraz z laboratorium o najwyższym stopniu czystości w standardzie GMP. Taka wyjątkowa możliwość wynika z faktu, że nie ma obecnie na świecie innych, skutecznych terapii leczących cukrzycę typu I w sposób przyczynowy.

Twórcy metody TREG

Polskie laboratorium przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym jest pierwszym na świecie, które rozpoczęło prace nad zastosowaniem limfocytów T regulatorowych (Tregs) w leczeniu człowieka. Unikalność terapii polega na zwalczaniu przyczyn choroby, a nie tylko objawów klinicznych, co poprawia parametry kliniczne oraz jakość życia małych pacjentów.

Twórcami innowacyjnej metody TREG są najwyższej klasy specjaliści: prof. dr hab. n. med. Piotr Trzonkowski, kierownik Katedry i Zakładu Immunologii Medycznej, prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii oraz prof. dr hab. n. med. Natalia Marek-Trzonkowska, Kierownik Cancer Immunology Group w International Centre for Cancer Vaccine Science, działającym przy Uniwersytecie Gdańskim.

 

Więcej informacji o innowacyjnej terapii oraz jej twórcach na: http://poltreg.tech/

Rodzice nowo zdiagnozowanych pacjentów z cukrzycą typu I mogą się zgłaszać na poniższy adres:

Katedra i Klinika Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii

prof. dr hab. med. Małgorzata Myśliwiec

Adres:   Dębinki 7, 80-211 Gdańsk

Tel.:       (58) 349 28 98

Fax:        (58) 349 28 48

E-mail:   pdiabend@gumed.edu.pl

Wycieczka z okazji Dnia Diabetyka

Szanowni Państwo,

Zarząd Podkarpackiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą organizuje 16 listopada 2019 r. wycieczkę z okazji  Dnia Diabetyka do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.

Zapewniamy:
– przejazd autokarem na trasie Rzeszów – Pacanów – Rzeszów (jest możliwość dojazdu własnym środkiem transportu)
- wstęp do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka
- zwiedzanie wystawy Bajkowy Świat oraz innych (wybranych) atrakcji Centrum
- warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży
- obiad (w godzinach popołudniowych)
- ubezpieczenie.
Dla Podopiecznego tj. chorego na cukrzycę i jego Opiekuna (łącznie 2 osoby) udział w wycieczce jest bezpłatny. Istnieje możliwość udziału w imprezie osób towarzyszących za pełną odpłatnością – koszt to 90 zł za osobę.
W związku z koniecznością uiszczenia opłaty za ilość zgłoszonych uczestników, wraz ze zgłoszeniem swojego udziału wymagana jest wpłata rezerwacyjna 90 zł od osoby, która zostanie zwrócona na konto osoby rezerwującej.

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu na adres biuro@diabetyk.rzeszow.pl do dnia 29 października br. z podaniem:

  • imienia, nazwiska uczestników,
  • daty urodzenia każdego z uczestników (wymagane do ubezpieczenia)
  • informacją czy jedziecie Państwo autokarem, czy własnym transportem.

Opłatę rezerwacyjną należy dokonać na konto Podkarpackiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą.
BOŚ Bank nr konta: 96 1540 1131 2113 9688 7360 0001
tytułem: wpłata rezerwacyjna Wycieczka 2019
Dokładna godzina i miejsce wyjazdu zostaną podane osobom zapisanym na kilka dni przed wycieczką.
Do Miłego Zobaczenia !!!
Zarządwycieczka pacanow

Spotkanie SŁODKA SZKOŁA – Kielnarowa

Podkarpackie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą wraz z Firmą Bayer zaprasza na spotkanie SŁODKA SZKOŁA, które odbędzie się dnia 8 listopada 2014r. (w sobotę) w godz. 10.00-16.00 w ośrodku WSiZ w Kielnarowej.

Program spotkania:

  • Słodka edukacja online z nagrodami.
  • Praca z edukatorem.
  • Wykład specjalisty.
  • Warsztaty edukacyjne.
  • Konkursy i zabawy.

Ogłoszenie o szkoleniach

W dniach 8-12.11.2014r. w Krakowie odbędą się:

1. Kurs Edukatorów Diabetologicznych.

2. Szkolenie i warsztaty dla młodzieży i młodych dorosłych dotyczące psychologicznych aspektów radzenia sobie z cukrzycą.


Organizatorzy zapewniają nocleg ze śniadaniem oraz częściowo wyżywienie.

Członków zainteresowanych udziałem w w/w formach edukacyjnych prosimy o pilny kontakt ze Stowarzyszeniem w celu zgłoszenia uczestnictwa.

Spotkanie Członków Stowarzyszenia 20.09.2014

W sobotę 20 września 2014r. o godz.10.00 w auli Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie odbędzie się spotkanie członków Podkarpackiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą.

Planujemy omówienie bieżących spraw Stowarzyszenia dotyczących:

• nowej strony internetowej,
• regulaminu udostępniania konta PSPDiM z Cukrzycą na indywidualne zbiórki z 1% podatku oraz w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wymianę doświadczeń związanych z funkcjonowaniem dziecka z cukrzycą w szkole.

Zapraszamy i prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu drogą e-mailową

Zarząd